TP-Link Omada · Switches
Omada SG3428X
Omada 24-Port Gigabit L2+ Managed Switch mit 4x 10GE SFP+ Slots
4× 10 G SFP+ Slots ermöglichen High-Bandwidth-Konnektivität
24× Gigabit RJ45 Ports
128 G Switching-Kapazität
Zentrale Cloud-Verwaltung über Web oder die Omada App
Standalone-Verwaltung über Web, CLI, SNMP und RMON
Statisches Routing leitet internen Datenverkehr für höhere Effizienz
VLAN, ACL, QoS, IGMP Snooping, OAM und DDM
ERPS unterstützt schnellen Schutz und schnelle Wiederherstellung in Ringtopologien
Lüfterloses Design für geräuschlosen Betrieb
Robustes Metallgehäuse und rackmountfähiges Design
Highlights
24× Gigabit-RJ45-Ports
4× 10 Gbit/s SFP+ Slots
Lüfterloses Design für geräuschlosen Betrieb
Zero-Touch Provisioning
Zentrale Verwaltung
Omada App
Ethernet Ring Protection Switching
Statisches Routing
Lieferumfang
Lieferumfang des SG3428X.

Merkmale erstellen
Der SG3428X unterstützt Omada SDN mit Cloud-Zugriff, zentrale Verwaltung und Zero-Touch Provisioning für ein flexibles Netzwerkmanagement.

Specifications
| Schnittstelle | • 24× 10/100/1000 Mbps RJ45 Ports (Auto-Negotiation/Auto MDI/MDIX) • 4× 10G SFP+ Slots • 1× RJ45 Console Port • 1× Micro-USB Console Port |
| Anzahl Lüfter | Fanless |
| Physischer Diebstahlschutz | √ |
| Spannungsversorgung | 100-240 V AC~50/60 Hz |
| Abmessungen (B×T×H) | 440×180×44 mm |
| Montage | Rack Mountable |
| Maximale Leistungsaufnahme | 23.6 W (110V/60Hz) |
| Maximale Wärmeabgabe | 80.52 BTU/h (110 V/60 Hz) |
| Paketpufferspeicher | 12 Mbit |
| Jumbo-Frames | 9 KB |
| Switchingkapazität | 128 Gbps |
| Paketweiterleitungsrate | 95.23 Mpps |
| MAC-Adresstabelle | 16 K |
| Quality of Service | 8 priority queues• 802.1p CoS/DSCP priority• Queue scheduling: SP (Strict Priority), WRR (Weighted Round Robin), SP+WRR• Bandwidth Control: Port/Flow-based Rating Limiting• Smoother Performance• Action for Flows: QoS remark (802.1P Remark, DSCP Remark) |
| Layer2- und Layer2+-Funktionen | 128 IP Interfaces: Support IPv4/IPv6 Interface• Static Routing: 48 IPv4/IPv6 Static Routes• Static ARP: 128 static entries• 512 ARP Entries• Proxy ARP• Gratuitous ARP• DHCP Server• DHCP Relay: DHCP Interface Relay, DHCP VLAN Relay• DHCP L2 Relay• Link Aggregation• Spanning Tree Protocol• Loopback Detection• 802.3x Flow Control• Mirroring |
| Layer2-Multicast | Supports 1000 (IPv4, IPv6) IGMP groups• IGMP Snooping• IGMP Authentication• Multicast VLAN Registration (MVR)• MLD Snooping• Multicast Filtering: 256 profiles and 16 entries per profile |
| Erweiterte Funktionen | Automatic Device Discovery†• Batch Configuration†• Batch Firmware Upgrading†• Intelligent Network Monitoring†• Abnormal Event Warnings†• Unified Configuration†• Reboot Schedule†ISP Features*:• L2PT (Layer 2 Protocol Tunneling)• Device Link Detect Protocol (DLDP)• PPPoE ID Insertion• ERPS• 802.3ah Ethernet Link OAM• DDM• sFlow |
| VLAN | VLAN Group: Max 4K VLAN Groups• 802.1q Tagged VLAN• MAC VLAN: 30 Entries• Protocol VLAN: Protocol Template 16, Protocol VLAN 16• Private VLAN• GVRP• VLAN VPN: VLAN Mapping, VLAN Replace• Voice VLAN |
| Zugriffskontrollliste | Time-based ACL• MAC ACL: Source MAC, Destination MAC, VLAN ID, User Priority, Ether Type• IP ACL: Source IP, Destination IP, Fragment, IP Protocol, TCP Flag, TCP/UDP Port, DSCP/IP TOS• Combined ACL• Packet Content ACL• IPv6 ACL• Policy: Mirroring, Redirect, Rate Limit, QoS Remark• ACL apply to Port/VLAN |
| Sicherheit | IP-MAC-Port Binding - 512 Entries - DHCP Snooping - ARP Inspection - IPv4 Source Guard: 100 Entries• IPv6-MAC-Port Binding - 512 Entries - DHCPv6 Snooping - ND Detection - ND Snooping - IPv6 Source Guard: 100 Entries• DoS Defend• DHCP Filter• Static/Dynamic Port Security: Up to 64 MAC addresses per port• Broadcast/Multicast/Unicast Storm Control: kbps/ratio/pps control mode• 802.1X- Port-based authentication- Mac-base authentication- VLAN Assignment- MAB- Guest VLAN- Radius authentication and accountability support• AAA (including TACACS+)• Port Isolation• Secure web management through HTTPS with SSLv3/TLS 1.2• Secure Command Line Interface (CLI) management with SSHv1/SSHv2• IP/Port/MAC-based access control |
| IPv6 | IPv6 Dual IPv4/IPv6• Multicast Listener Discovery (MLD) Snooping• IPv6 ACL• IPv6 Interface• Static IPv6 Routing• IPv6 neighbor discovery (ND)• Path maximum transmission unit (MTU) discovery• Internet Control Message Protocol (ICMP) version 6• TCPv6/UDPv6• IPv6 applications: DHCPv6 Client, Ping6, Tracert6, Telnet (v6), IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 SSL, Http/Https, IPv6 TFTP |
| MIBs | MIB II (RFC1213)• Interface MIB (RFC2233)• Ethernet Interface MIB (RFC1643)• Bridge MIB (RFC1493)• P/Q-Bridge MIB (RFC2674)• RMON MIB (RFC2819)• RMON2 MIB (RFC2021)• Radius Accounting Client MIB (RFC2620)• Radius Authentication Client MIB (RFC2618)• Remote Ping, Traceroute MIB (RFC2925)• Support TP-Link private MIB |
| Omada App | Yes. Requiring the use of Omada Hardware Controller, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| Centralized Management | Omada Cloud-Based Controller• Omada Hardware Controller• Omada Software Controller |
| Cloud Access | Yes. Requiring the use of Omada Hardware Controller, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| Zero-Touch Provisioning | Yes. Requiring the use of Omada Cloud-Based Controller. |
| Management Features | Web-based GUI• Command Line Interface (CLI) through the console port, telnet• SNMP v1/v2c/v3: Trap/Inform, RMON (1,2,3,9 groups)• SDM Template• DHCP/BOOTP Client• 802.1ab LLDP/LLDP-MED• DHCP AutoInstall• Dual Image, Dual Configuration• CPU Monitoring• Cable Diagnostics• EEE• Password Recovery• SNTP• System Log |
| Zertifizierung | CE, FCC, RoHS |
| Verpackungsinhalt | SG3428X Switch• Power Cord• Quick Installation Guide• Rackmount Kit• Rubber Feet |
| Systemanforderungen | Microsoft® Windows® 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ or Windows 7/8/10/11, MAC® OS, NetWare®, UNIX® or Linux. |
| Umgebung | Operating Temperature: 0–45 ℃• Storage Temperature: -40–70 ℃• Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing• Storage Humidity: 5–90% RH non-condensing |