TP-Link Omada
Omada 28-Port Gigabit Smart Switch mit 16-Port PoE+
16× Gigabit 802.3af/at PoE+ Ports
8× Gigabit Non-PoE RJ45 Ports und 4× Gigabit SFP Slots
150 W PoE-Gesamtbudget mit bis zu 30 W PoE-Ausgangsleistung pro Port
Zentrale Cloud-Verwaltung über das Web oder die Omada-App†
Standalone-Verwaltung über Web, CLI, SNMP und RMON
Statisches Routing hilft bei der Weiterleitung des internen Datenverkehrs für mehr Effizienz
VLAN, ACL, QoS und IGMP-Snooping
Lüfterloses Design für leisen Betrieb
Robustes Metallgehäuse und rackmontierbares Design
Highlights
24× Gigabit-Ports (16× PoE+), 4× Gigabit-SFP-Slots
150 W insgesamt PoE-Budget
Lüfterloses Design für geräuschlosen Betrieb
Zero-Touch Provisioning
Zentralisierte Verwaltung
Omada App
Statisches Routing
Traffic Separation
Software Defined Networking (SDN) mit Cloud-Zugriff
Verwalten Sie Ihre Access Points, Switches und Gateways an mehreren Standorten über eine einzige Schnittstelle.
Lieferumfang
• SG2428LP • Netzkabel • Installationsanleitung • Rackmount-Kit • Gummifüße

Merkmale erstellen
• 16× 10/100/1000 Mbps PoE+ RJ45-Ports (Auto-Negotiation/Auto MDI/MDIX) • 8× 10/100/1000 Mbps non-PoE RJ45-Ports (Auto-Negotiation/Auto MDI/MDIX) • 4× Gigabit-SFP-Slots

Technische Daten
| HARDWARE-FUNKTIONEN | 28× GE, 16× PoE+, Rackmount |
| Schnittstelle | 16× 10/100/1000 Mbps PoE+ RJ45 Ports (Auto Negotiation/Auto MDI/MDIX) • 8× 10/100/1000 Mbps non-PoE RJ45 Ports (Auto Negotiation/Auto MDI/MDIX) • 4× Gigabit SFP Slots |
| Anzahl Lüfter | Fanless |
| Physischer Diebstahlschutz | √ |
| Spannungsversorgung | 100-240V AC, 50/60Hz |
| PoE-Ports | Standard: 802.3at/af compliant • PoE+ Ports: 16 Ports (up to 30 W PoE Output per Port) • PoE Power Budget: 150 W* |
| Abmessungen (B×T×H) | 17.3×8.7×1.73 in (440×220×44 mm) |
| Montage | Rack Mountable |
| Maximale Leistungsaufnahme | 184.7 W (110V/60Hz) (with 150 W PD connected) |
| Maximale Wärmeabgabe | 628.0 BTU/hr (110V/60 Hz) (with 150 W PD connected) |
| PERFORMANCE | Gigabit, Non-Blocking, energieeffizient |
| Switchingkapazität | 56 Gbps |
| Paketweiterleitungsrate | 41.66 Mpps |
| MAC-Adresstabelle | 8K |
| Paketpufferspeicher | 4.1 Mbit |
| Jumbo-Frames | 9 KB |
| SOFTWARE-FUNKTIONEN | Omada SDN, VLAN, QoS, Cloud Management |
| Quality of Service | 802.1p CoS/DSCP priority • 8 priority queues • Priority Schedule Mode: SP (Strict Priority), WRR (Weighted Round Robin) • Queue Weight Config • Bandwidth Control: Port/Flow-based Rating Limit • Smoother Performance • Storm Control: Multiple Control Modes(kbps/ratio), Broadcast/Multicast/Unknown-Unicast Control |
| Layer2- und Layer2+-Funktionen | 16 IP Interfaces: Support IPv4/IPv6 Interface • Static Routing: 32 IPv4/IPv6 Static Routes • DHCP Server • DHCP Relay • DHCP Interface Relay • DHCP VLAN Relay • DHCP L2 Relay • Static ARP • Proxy ARP • Gratuitous ARP • Link Aggregation • Spanning Tree Protocol • Loopback Detection • 802.3x Flow Control • Mirroring • Device Link Detect Protocol (DLDP) • 802.1ab LLDP/ LLDP-MED |
| Layer2-Multicast | 511 IPv4, IPv6 shared multicast groups • IGMP Snooping • Multicast VLAN Registration (MVR) • Multicast Filtering • Limited IP Multicast (256 profiles and 16 entries per profile) |
| Erweiterte Funktionen | Automatic Device Discovery† • Batch Configuration† • Batch Firmware Upgrading† • Intelligent Network Monitoring† • Abnormal Event Warnings† • Unified Configuration† • Reboot Schedule† |
| VLAN | VLAN Group: Max. 4K VLAN Groups • 802.1Q tag VLAN • MAC VLAN: 12 Entries • Protocol VLAN • GVRP • Voice VLAN |
| Zugriffskontrollliste | Support up to 230 entries • Time-based ACL • MAC ACL • IP ACL • IPv6 ACL • Combined ACL • Rule Operation: Permit/Deny • Policy Action • Mirroring • Redirect • Rate Limit • QoS Remark • ACL Rules Binding • Port Binding • VLAN Binding |
| Sicherheit | IP-MAC-Port Binding • AAA • 802.1X • Port based authentication • MAC (Host) based authentication • Authentication Method includes PAP/EAP-MD5 • MAB • Guest VLAN • Radius authentication and accountability support • IP/IPv6-MAC Binding • 512 Binding Entries • DHCP Snooping • DHCPv6 Snooping • ARP Inspection • ND Detection • IP Source Guard • 253 Entries • Source IP+Source MAC • IPv6 Source Guard • 183 Entries • Source IPv6 Address+Source MAC • DoS Defend • Static/Dynamic/Permanent Port Security: Up to 64 MAC addresses per port • Broadcast/Multicast/Unicast Storm Control: kbps/ratio control mode • Port Isolation • Secure web management through HTTPS with SSLv3/TLS 1.2 • Secure Command Line Interface (CLI) management with SSHv1/SSHv2 • IP/Port/MAC-based access control |
| IPv6 | IPv6 Static Routing and ACL • IPv6 Dual IPv4/IPv6 • IPv6 Interface • Multicast Listener Discovery (MLD) Snooping • IPv6 neighbor discovery (ND) • Path maximum transmission unit (MTU) discovery • Internet Control Message Protocol (ICMP) version 6 • TCPv6/UDPv6 • IPv6 applications: DHCPv6 Client, Ping6, Tracert6, Telnet(v6), IPv6 SNMP, IPv6 SSH, IPv6 SSL, Http/Https, IPv6 TFTP |
| MIBs | MIB II (RFC1213) • Bridge MIB (RFC1493) • P/Q-Bridge MIB (RFC2674) • Radius Accounting Client MIB (RFC2620) • Radius Authentication Client MIB (RFC2618) • Remote Ping, Traceroute MIB (RFC2925) • Support TP-Link private MIBs • RMON MIB(RFC1757, rmon 1,2,3,9) |
| VERWALTUNG | Omada SDN, Cloud-Verwaltung, Web GUI, App-Steuerung, Remote Management |
| Omada App | Yes. Requiring the use of Omada Hardware Controller, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| Centralized Management | Omada Cloud-Based Controller • Omada Hardware Controller • Omada Software Controller |
| Cloud Access | Yes. Requiring the use of Omada Hardware Controller, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| Zero-Touch Provisioning | Yes. Requiring the use of Omada Cloud-Based Controller |
| Management Features | Web-based GUI • Command Line Interface (CLI) through telnet • SNMPv1/v2c/v3 • SNMP Trap/Inform • RMON (1,2,3,9 groups) • SDM Template • DHCP/BOOTP Client • Dual Image, Dual Configuration • CPU Monitoring • Cable Diagnostics • EEE • SNTP • System Log |
| SONSTIGES | SMB geeignet, zentrale Verwaltung, PoE Netzwerkbetrieb |
| Zertifizierung | CE, FCC |
| Verpackungsinhalt | SG2428LP • Power Cord • Installation Guide • Rackmount Kit • Rubber Feet |
| Systemanforderungen | Microsoft® Windows® XP, Vista™ or Windows 7/8/10/11, MAC® OS, NetWare®, UNIX® or Linux. |
| Umgebung | Operating Temperature: 0–40 ℃ (32–104 ℉); • Storage Temperature: -40–70 ℃ (-40–158 ℉) • Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing • Storage Humidity: 5–90% RH non-condensing |